Aktualności

06-09-2022

Konkurs na nazwę budowanego mostu

Od 1 września trwa konkurs „Nazwy dla Warszawy”, którego celem jest wyłonienie propozycji nazwy dla m.in. powstającego mostu. Jego budowa posuwa się do przodu, choć w ostatnim czasie prace prowadzone były w ograniczonym zakresie ze względu na niski stan wody w Wiśle.

Wysoki poziom wody w rzece przy budowach mostów nie jest mile widziany, ale niski – również nie. Dlatego, że taki stan ogranicza manewrowanie statkami wykorzystywanymi do prac (m.in. barki, pchacz). Przy zahaczeniu o dno jednostka pływająca nie tyle może osiąść na mieliźnie, co uszkodzić któryś ze swoich elementów, np. burtę (Wisła posiada nieregularne dno i oprócz kamiennych raf wykonawca, firma Budimex, natrafił również na pozostałości po starym, powojennym moście pontonowym z 1948 r.).

Z tego względu przez ostatnie dwa miesiące prace prowadzone były w ograniczonym zakresie, ale posuwały się do przodu. W tym czasie:

  • wykonany został fundament podpory oznaczonej symbolem P1 oraz P1a, zabetonowane zostały też przyczółki podpór,
  • po uprzednim ułożeniu zbrojenia (zużyto ok. 13 ton stali) zabetonowano fundamenty murów oporowych P1 i P2 (wylano 110 m sześc. betonu),
  • wykonano zbrojenie muru oporowego po stronie Bulwarów Wiślanych i częściowo je zabetonowano.

Od połowy lipca trwa wbijanie ścianek szczelnych (grodzic) pod podporę rzeczną P4. Wbito już 22 ścianki, a do wbicia pozostało 50. Zakończyło się natomiast wbijanie grodzic pod podporę P3 na rzece – wbite zostały 72 ścianki szczelne. Przypominamy, że gotowe są już wszystkie podpory ziemne po stronie Pragi – P5, P6 i P7 – oraz po stronie Bulwarów Wiślanych – P1 i P1a.

Konkurs

Od 1 września trwa konkurs „Nazwy dla Warszawy”, którego celem jest wyłonienie propozycji nazwy dla m.in. budowanego mostu. Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego zachęca do udziału w konkursie, współorganizowanym we współpracy z Biurem Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Instytutem Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Polskim Towarzystwem Onomastycznym, Warszawskim Obserwatorium Kultury i Zespołem Nazewnictwa Miejskiego.

Każdy zainteresowany może nadesłać drogą elektroniczną propozycję jednej nazwy dla jeszcze nienazwanego konkretnego miejsca w stolicy oraz jednej nazwy dla kładki pieszo-rowerowej łączącej Bulwary Wiślane z prawobrzeżną Warszawą. Propozycje można przesyłać do 15 października 2022 r. na adres: cbkw@uw.edu.pl.

W myśl założeń konkursu zgłaszane nazwy nie mogą upamiętniać osób, zdarzeń ani organizacji. W ramach każdej z dwóch kategorii wyłoniona zostanie jedna zwycięska propozycja oraz trzy wyróżnienia. Nagrody i wyróżnienia nie mają charakteru finansowego.